Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Bezkarni właściciele zabytków

2015-01-02

Znacie ten schemat? Gmina sprzedaje za bezcen zabytek osobie przypadkowej, ta go ubezpiecza, niespodziewanie wybucha pożar lub ma miejsce inne zdarzenie losowe, właściciel kasuje odszkodowanie i …. zapomina o pałacu, dworze, kamienicy, zamku, zabudowaniach poprzemysłowych.

Miejscowa gmina zazwyczaj udaje, że problemu nie ma. Obciążona wieloma zadaniami, z roku na rok wykazująca deficyt budżetowy nie dopuszcza możliwości wywłaszczenia niesolidnego właściciela i poszukania nowego, wiarygodnego. Za dużo z tym zachodu. Lepiej nie zauważać problemu. Tak było w Ratnie Dolnym, Dargosławiu, Otoku. W dziesiątkach, jeśli nie setkach miejsc w całej Polsce. Smutne, że obiekty, zabudowania, parki, które mogłyby zdobić, ubogacać, wieś, okolicę, gminę, być dumą lokalnych społeczności, okazują się nieatrakcyjne dla inwestorów. Podobnie ma się los dworu w Dąbrówce Nowej w ostatnich 25 latach. Usytuowany 16 km na północ od Węgorzewa, l km od granicy z obwodem kaliningradzkim. Wzniesiony w 1862 roku w stylu klasycystycznym, kwitł życiem i służył okolicznym do początku lat 90 XX wieku. Czas, w którym Polska na nowo zaczęła cieszyć się wolnością, odrabiać zaległości cywilizacyjne do Zachodu okazał się barbarzyński dla zabytków.

Macie własne historie, podzielcie się z nami, opiszcie je, załączcie fotografie. Być może w stosunku do tych najcenniejszych podejmiemy interwencję administracyjną. 

cb8a0e613b48b36db2050dc3f2bee523_2