Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu
Udostępnij artykuł na facebook'u

Walka o Zamek Tenczyn w Rudnie zakończona sukcesem

2014-03-17

Z dumą możemy oświadczyć, że działania w sprawie zaniedbanych zabytków naszego kraju przynoszą kolejne korzyści. Tym razem pragniemy pogratulować stowarzyszeniu „Ratuj Tenczyn”, które od 2008 roku walczy o odbudowę i konserwację ruin zamku w Rudnie (woj. małopolskie). Organizacja starała się o dotację finansowe na niszczący się coraz bardziej obiekt od Ministerstwa Kultury, a także o przyznanie zamkowi statusu pomnika historii. Złożony z końcem października 2013 roku kolejny wniosek zakończył się sukcesem, gmina Krzeszowice z początkiem 2014 roku otrzymała dotację w wysokości 800 tys. złotych.

Niestety, jest to dwukrotnie mniejsza kwota od tej, o którą apelowano. Równocześnie z przebiegiem sprawy okazało się, że zamek ma zostać przejęty przez prywatnych właścicieli, rodzinę Potockich i Bnińskich, którzy zgłosili swoje roszczenia w sprawie budowli. Miasto postanowiło poczekać, aż sprawa spadkobierców zostanie rozwiązana, aby nie zostać oskarżonym o wydawanie publicznych pieniędzy na prywatną inwestycję. Jednak, jak podaje portal małopolska24.pl: Gmina Krzeszowice zdecydowała się przyjąć przyznaną dotację, chociaż faktycznie pojawiły wątpliwości prawne związane z posiadanym do ruin zamku tytułem prawnym(…). Gmina Krzeszowice na podstawie decyzji Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 29 października 1996 r. posiada bezterminowe i bezpłatne użytkowanie ruin Zamku Teczyn wraz z otuliną leśną (w chwili obecnej będące własnością Skarbu Państwa).

Kwota uzyskana przez gminę pozwoli na zabezpieczenie korytarza obronnego oraz chociaż częściową naprawę znajdującej się w opłakanym stanie Baszty Grunwaldzkiej. Zakończenie prac zostało przewidziane na październik 2014 roku. Mamy nadzieję, że już za pół roku Zamek Tenczyn doczeka się choć częściowej renowacji.

tenczyn