Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Prosimy dotykać eksponatów

2013-12-16

Od 20 grudnia b.r. do 31 marca 2014 r. w gdańskim Dworze Artusa będzie prezentowana wystawa pn. „Prosimy dotykać eksponatów”, która przeznaczona jest do osób z dysfunkcjami wzroku. Osoby niewidome i słabowidzące także pragną uczestniczyć w kulturalnych wydarzeniach, które są organizowane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Na wystawie będą zaprezentowane dzieje i wystrój najważniejszego pomieszczenia Dworu Artusa, czyli Wielka Hala. Niewidomi będą mogli poznać topografię tego pomieszczenia dzięki wypukłej mapie, a dzięki sprzętowi multimedialnemu wysłuchać audiodeskrypcji na temat fasady i rzeźb. Znajdą się tam też trzy termoformowalne tyflografiki przedstawiające symulakry cyfrowo-fotograficzne trzech zaginionych obrazów: „Orfeusza wśród zwierząt” Hansa Vredemanna de Vries, „Diana w kąpieli z metamorfozą Akteona” oraz Sąd Ostateczny” Antonego Möllera.

Zwiedzający będą mogli poznać przez dotyk monument Saturna, elementy zbroi rycerskiej czy kopie kafli Wielkiego Pieca oraz inne rekonstrukcje będące w zbiorach Muzeum. Wszystkiemu towarzyszyć będą opisy w piśmie Braille'a.

Początki Dworu Artusa sięgają połowy XIV w. i jest on dziś jedną z największych atrakcji turystycznych Gdańska, funkcjonuje jako oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wystawa organizowana jest przez muzeum oraz Fundację Szansa dla Niewidomych.

http://www.spotkania-z-zabytkami.pl/aktualnosci/1/236

dotykanie_zabytkow