Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Polska członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO!

2013-11-25

Kilka dni temu, 19 listopada 2013 r., na Zgromadzeniu Ogólnym w Paryżu podjęto decyzję o tym, że nasz kraj ponownie zostanie członkiem Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W akcję promocyjną zaangażowane było m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Narodowy Instytut Dziedzictwa.

We wrześniu br., w ramach kampanii promocyjnej, w siedzibie UNESCO w Paryżu nasz kraj zaprezentował wystawę „Poland for World Heritage”, o której pisaliśmy już na naszej stronie. Cała kampania przyniosła zamierzone efekty i Polska została członkiem komitetu.

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO składa się z 21 członków, ich kadencja trwa sześć lat. Komitet podejmuje decyzje, które dotyczą ogólnej polityki i realizacji Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO, zajmuje się m. in. wpisywaniem miejsc zabytkowych na Listę Światowego Dziedzictwa, czy określeniem stanu zachowania obiektów i miejsc wpisanych na listę.

Do tej pory Polska jako Państwo-Strona Konwencji była członkiem Komitetu tylko raz - w roku 1976, kadencja trwała wtedy dwa lata. Natomiast obecna będzie dłuższa, bo obejmie lata 2013-2017. Do Komitetu została wybrana także m.in. Chorwacja i Finlandia.

Przed Polską stoi więc duża szansa, aby mieć wpływ na ochronę światowego dziedzictwa kulturowego.

http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=1908