Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Nowoczesna pracownia konserwacji dzieł sztuki

2013-11-27

Nowoczesną pracownię konserwacji dzieł sztuki otwarto w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Pracownia specjalizuje się w konserwacji i restauracji malarstwa oraz rzeźby polichromowanej.

Pracownię wyposażono w nowoczesne urządzenia konserwatorskie w tym m.in. próżniowy stół do tzw. dublażu obrazów na płótnie. "Dublaż to zabieg konserwatorski, którego celem jest wzmocnienie osłabionej struktury płóciennego podobrazia, poprzez przyklejenie odpowiednio dobranej tkaniny na odwrocie obrazu. Stół próżniowy pozwala na równomierne oraz bezpieczne dla warstwy malarskiej sklejenie elementów, dzięki regulacji nacisku i temperatury" - poinformowała Magdalena Michulec z Muzeum Górnośląskiego.Konserwatorzy zyskali również stół niskociśnieniowy, który może być wykorzystywany w procesie konserwacji z użyciem środków wodnych m.in. podczas prostowania zdeformowanego płótna obrazu oraz pistolet parowy pozwalający np. na swobodne odklejanie materiałów przytwierdzonych klejami wodnymi. Michulec dodała, że pracownia została wyposażona we wszystkie potrzebne przyrządy, włącznie z pędzelkami wielkości główki od szpilki służącymi do wykonywania uzupełnień ubytków warstwy malarskiej.

Pierwszym eksponatem, który trafił do pracowni dzieł sztuki jest dziewiętnastowieczny obraz szkockiego artysty Charlesa Mackiego pt. "Krajobraz z akweduktem".

Koszt pracowni to 110 tys. zł, z czego 80 tys. zł to wkład Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło:

http://kultura.wp.pl/title,Otwarto-nowoczesna-pracownie-konserwacji-dziel-sztuki,wid,16187707,wiadomosc.html 

muzeum_gornoslaskie