Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Bezpański Złoty Potok

2013-11-09

Piękny zabytkowy pałac Raczyńskich w Złotym Potoku nie ma właściciela. Ostatnim z nich był hr. Karol Raczyński, wnuk Zygmunta Krasińskiego, który zmarł w 1946 roku. Ale bezpański jest nie tylko pałac, także park wokół niego. Niedawno pod nadzorem konserwatora dokonano zabiegów pielęgnacyjnych.

Po wojnie w pałacu mieściło się Technikum Rolnicze, później Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego, a następnie oddział Zespołu Parków Krajobrazowych. Po wojnie budynek był kilkakrotnie remontowany.

W chwili obecnej o zabytkowy park i pałac dba Gmina Janów (oraz Starostwo), która gospodaruje tam na podstawie umowy użyczenia mienia skarbu państwa. Gmina wyremontowała dworek i otworzyła w nim Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Zygmunt Krasiński przybył do Złotego Potoku 29 lipca 1857 roku i zamieszkał w nim wraz z rodziną. Obecnie w tym staropolskim dworku znajduje się w nim stała ekspozycja poświęcona rodzinom Krasińskich i Raczyńskich.

Jednak o prawa i odzyskanie kompleksu pałacowo-parkowego upominają się potomkowie Raczyńskich, którzy zapowiadają, że po odzyskaniu i tak zostanie on sprzedany. Przepychanki o odzyskanie do niego praw trwają od 1997 roku.

Prawo własności swoją drogą, dobro właścicieli swoją drogą, a gdzie prawa i dobro zabytku?

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,48725,14819779,Nie_wiadomo__czyj_jest_zlotopotocki_majatek__ale_zajac.html

z__oty_potok