Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

11 listopada - Dzień Niepodległości

2013-11-11

W każdym mieście obchody Dnia Niepodległości są niezwykle urozmaicone i kolorowe. A jaką rolę odgrywają w tym dniu zabytki?

We Wrocławiu obchody Dnia Niepodległości, podobnie jak w innych miastach Polski, są bardzo urozmaicone. Odbędzie się msza święta, parada, koncert, a nawet Bieg Niepodległości. Swój udział w tym dniu mają także harcerze. Planują oni uczcić 95. rocznicę odzyskania niepodległości poprzez wywieszenie dużej bandery na jednym z dwóch masztów żaglowca "Złota Kaczka". Zabytek ten w ciągu 8 lat został poddany konserwacji, głównie dzięki wsparciu miasta Wrocławia. Remont odbył się w ramach programu rewitalizacji zabytków. Wydarzenie na zabytkowej "Złotej Kaczce" jest przygotowywane we współpracy z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość".

Inne miasta, jak np. Lublin organizują piknik militarny, podczas którego będzie można zobaczyć m. in. wyposażenie żołnierzy oddziałów rozpoznawczych. W Krakowie m. in. będzie można, w ramach "Dnia Otwartego Muzeum", zwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Zapowiada się więc dzień nie tylko przeznaczony na świętowanie, ale także na edukację poprzez zabytkowe przedmioty i obiekty.

http://www.gazetawroclawska.pl

http://www.patriotycznykrakow.pl