Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Wystawa zabytkowej broni palnej w Domu Eskenów

2013-11-13

Wystawę zabytkowej broni palnej przygotowało toruńskie Muzeum Okręgowe. Na ekspozycję otwartą w Domu Eskenów składają się najciekawsze egzemplarze broni z polskich zbiorów, zarówno muzealnych, jak i kolekcji prywatnych.

W ramach ekspozycji zobaczyć można m.in. dzieła rusznikarzy z warsztatów Polski południowej strzelby "cieszynki". Zdobiona złotem i srebrem oraz inkrustowana kością słoniową i masą perłową broń pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu i prywatnych kolekcjonerów. Prywatną własnością jest także prezentowana w Toruniu bardzo rzadka para pistoletów z zamkami skałkowymi typu francuskiego z ok. 1680 r., wykonana prawdopodobnie przez cieszyńskiego mistrza Kaspara Woldera.

Obok broni prezentowane są akcesoria strzeleckie, często wykonane ze szlachetnych metali, bogato zdobiono prochownice, ładownice, probierze i podsypki. Ciekawostką jest narzynka służąca do gwintowania śrub w warsztatach rusznikarskich, niezwykle rzadko spotykany w polskich muzeach. Wystawa prezentowana w toruńskim Domu Eskenów obejmuje łącznie prawie sto eksponatów, pochodzących z Muzeum Zamkowego w Malborku, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Toruniu oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wystawę można zwiedzać do 2 marca 2014 r.

Tekst i zdjęcie: http://kultura.wp.pl/title,Wystawa-zabytkowej-broni-palnej-w-Domu-Eskenow,wid,16162233,wiadomosc.html 

rusznikarstwo2