Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Europejskie Zagrożone Zabytki

2013-11-15

Przejdźmy się na chwilę po europejskim podwórku i przyjrzyjmy się najbardziej zagrożonym zabytkom w Europie. W ramach specjalnego programu "7 Najbardziej Zagrożonych" zainicjowanego przez organizację Europa Nostra wyróżniono obiekty kultury, które są najbardziej zagrożone i które mają być objęte szczególną troską w roku bieżącym.

12 czerwca 2013 roku na konferencji w Atenach ogłoszono, że w tym roku pozycje na liście najbardziej zagrożonych zabytków zajmą:

•    rzymski amfiteatr w Durrës (Albania),

•    strefa buforowa w historycznym centrum Nikozji (Cypr),

•    siedemnastowieczne fortyfikacje w Briançon (Francja),

•    renesansowy klasztor w San Benedetto Po (Włochy),

•    piętnastowieczny klasztor w Setúbal (Portugalia),

•    Rosia Montana - historyczna kraina górnicza (Rumunia),

•    armeński kościół św. Grzegorza w Mardinie (Turcja).

Miejsca te zostały wybrane propozycji międzynarodowych specjalistów. Te z kolei wybrane były z grupy czterdziestu nominacji zgłoszonych przez różne podmioty z 21 krajów. Zabytki uznano za szczególne z dwóch względów. Po pierwsze, jak tłumaczył Plácido Domingo, prezes Europa Nostra, reprezentują one fascynujące historie wspólnej, europejskiej przeszłości. Po drugie, istotną cechą okazała się być silna więź między nimi a społecznościami osiadłymi w ich otoczeniu. Ich członkowie aktywnie włączają się w akcje mające zapobiec uszczerbkowi lub zniszczeniu tych wartościowych obiektów.

Przedsięwzięcie Europy Nostry i Europejskiego Banku Inwestycyjnego jako partnera, nie ma na celu tylko sporządzenia listy i zwrócenia uwagi na istniejące problemy. Dwie wpływowe jednostki używają swojego potencjału, by faktycznie zaradzić trudnym sytuacjom siedmiu wybrańców. Eksperci wskazani przez Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Rozwoju Rady Europy zapewnią analizy i porady dotyczące możliwych sposobów pozyskania funduszy (na przykład ze środków Unii Europejskiej). Opracowane plany ratunkowe będą przedstawione podczas konferencji na temat europejskiego dziedzictwa, która odbędzie się 5 grudnia 2013 roku.

Propozycje odnośnie innych zagrożonych miejsc ważnych ze względów historycznych i kulturowych, a dla których pomoc będzie przewidziana w 2014 roku, można zgłaszać do 1 listopada 2013 roku przez krajowych reprezentantów organizacji Europa Nostra bądź przez jednostki z nią stowarzyszone.

Więcej informacji na: www.europanostra.org

http://www.youtube.com/watch?v=CZvJmXJfruo