Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Postindustrialne dziedzictwo

2013-10-22

Wystawa fotografii "Obiekt grozi zawaleniem", na których uwieczniono postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska ma na celu zwrócenie uwagi w jak zastraszającym tempie niszczeją te piękne obiekty. Wystawa jest połączona z dyskusją na temat przyszłości tych zabytkowych obiektów.

Górny Śląsk, z racji rozwiniętej gałęzi przemysłu, obfituje w wiele budynków postindustrialnych. Region ten jest największym polskim skupiskiem zabytków związanych z przemysłem. Niestety nie zadbano w porę o ochronę tych obiektów, co związane jest m. in. z niską świadomością społeczeństwa na temat konieczności zachowania tego dziedzictwa. W wyniku braku działań ponad połowa cennych obiektów obecnie nie istnieje, a te które ocalały najczęściej są w stanie ruiny. 

Wystawa fotografii "Obiekt grozi zawaleniem" ma na celu pokazanie w jak fatalnym stanie znajdują się te zabytki, które przetrwały i zwrócenie uwagi na to, że potrzebna jest ich natychmiastowa ochrona. Z wystawą związana jest także dyskusja nad rozwiązaniem problemu ochrony tego typu dziedzictwa.

Wystawa odbędzie się w Tarnowskich Górach, w dniach 25 października-15 listopada, pod honorowym patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=1814