Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Niszczejący unikat w Rusocinie

2013-10-25

Kolejny obiekt niszczeje, kolejne katastrofy i spóźnione reakcje, wszystko przez zaniedbania właścicieli. Oryginalna stajnia w zabytkowym kompleksie dworsko-parkowym w Rusocinie(gmina Pruszcz Gdański) popada w ruinę.

Zespół dworsko-parkowo-folwarczny w Rusocinie, gmina Pruszcz Gd. nabyła w 1996 r. od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa. W połowie 2012 roku w dziewiątym już przetargu na użytkowanie wieczyste zespołu na 99 lat oraz sprzedaż budynków i urządzeń, które nie zostały wpisane do rejestru zabytków, wyłoniono nabywcę - zabytkowy kompleks zakupili założyciele Amber Gold. Obecnie przebywają w areszcie, a cenny budynek popada w ruinę. Właśnie zawaliła się część dachu stajni, a wraz z nim sklepienia stropu o unikatowej konstrukcji.

W zeszłym tygodniu odbyła się kontrola przeprowadzana przez inspektorów Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. Wykazała ona, że budynek stajni należy natychmiast ratować.

Mamy nadzieję, że Wojewódzki Konserwator Zabytków stanie na wysokości zadania i uda się uratować ten wyjątkowy obiekt.

Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma zdjęciami, tego pięknego obiektu, jednak w stanie wymagającym wiele do życzenia :

http://www.tvn24.pl/zdjecia/zabytkowy-dwor-w-rusocinie-niszczeje,33688.html

http://gazetabaltycka.pl/promowane/konserwator-zabytkow-trzeba-ratowac-dworek-w-rusocinie