Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym 1% na zabytki Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Makabryła - edycja 2014

2014-04-07

„Makabryła” to bardzo ciekawy plebiscyt, w którym od siedmiu lat wybiera się najgorszy budynek wybudowany w ciągu danego roku w Polsce. Konkurs ten ma na celu potępianie bezsensownych działań architektonicznych, które niestety są coraz częstsze w naszym kraju. Zeszłoroczną edycję wygrało zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu. Sami organizatorzy tak komentują swoją inicjatywę:

Uwolnienie zawodu konserwatora zabytków

2014-03-31

Zaproponowana w 2012 roku przez Jarosława Gowina reforma deregulacji zawodów od początku 2014 roku powoli wchodzi w życie. Według danych statystycznych Polska ma największą liczbę stanowisk regulowanych – ponad 380.

Usunięcie malowidła ze ścian zamku w Gostyninie

2014-03-28

Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków po lutowej kontroli samowolnie umieszczone malowidło przedstawiające historię miasta Gostynina ma zostać usunięte. Zostało one wykonane przez "grupę lokalnych twórców" bez zgody konserwatora dwa lata temu.

Zamość: rewitalizacja starówki na finiszu

2014-03-26

Dobiega końca rewitalizacja zamojskiej Starówki. Rozpoczęła się w 2004 roku konserwacją kamieniczek staromiejskich, a kończy na odbudowie i adaptacji obiektów fortecznych. Inwestycje zwieńcza budowa nowoczesnego Muzeum Fortyfikacji i Broni. Prace pochłonęły ponad 166 mln zł, z czego 120 milionów to środki zewnętrzne – unijne i z funduszy norweskich.

Zabytek Zadbany 2014

2014-03-24

W styczniu pisaliśmy o konkursie zainicjowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który zamierza wyłonić najbardziej zadbany i regularnie konserwowany obiekt wpisany do rejestru zabytków. Konkurs ma na celu zachęcanie i promowanie opieki nad dziedzictwem narodowym. Termin zgłaszania obiektów minął 5 lutego i komisja opublikowała już nominowane zabytki. Łącznie zgłoszono 75 wniosków, które Narodowy Instytut Dziedzictwa podzielił na poszczególne województwa i kategorie. Informacje zaczerpnięte ze strony zabytek.pl prezentują wspomniany podział oraz liczbę obiektów, które do danej kategorii zostały przyporządkowane.