Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym 1% na zabytki Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Nowy-stary dworzec w Opatówku?

2014-03-10

Urząd gminy w Opatówku (powiat kaliski) stara się o przejęcie zabytkowego dworca w tej miejscowości. Trwają rozmowy z PKP w sprawie przekazania obiektu.

1 % na zabytki

2014-03-07

Szanowni Państwo, trwa okres rozliczania 1%. Zachęcamy, aby oddać go na ratowanie zabytków. Przy rozliczeniu wystarczy wpisać KRS naszej fundacji : 0000195764. Dziękujemy!

3,5 mln zł na Program Ochrony Zabytków Małopolski

2014-03-05

Radni Sejmiku podjęli uchwałę o przeznaczeniu 3,5 mln zł na Program Ochrony Zabytków Małopolski. W bieżącym roku za te pieniądze zostaną przeprowadzone prace konserwatorskie, restauratorskie, roboty budowlane i badania archeologiczne 131 obiektów na terenie województwa. Niemal połowa to kościoły, ołtarze, obrazy, dworki, kapliczki i świeckie budowle zabytkowe z subregionu sądeckiego obejmującego teren od Gorców po Biecz.

Dlaczego Polacy nie szanują zabytków?

2014-02-28

Na naszych oczach giną XIX-wieczne fabryczki i modernistyczne pawilony, a ich miejsce zajmują nowe, większe inwestycje, często bez wyrazu i architektonicznego polotu. Zabytkom coraz trudniej obronić się przed dynamicznym rozwojem miasta. Dlaczego tak się dzieje? Zachęcamy do przeczytania rozmowy z Patrycją Jastrzębską, autorką projektu "Tu Było Tu Stało" prezentującego skalę wyburzeń cennych budynków Warszawy.

Zabytkowa fontanna przejdzie konserwację

2014-02-26

Wiosną ruszy remont zabytkowej fontanny na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wodotrysk z dziećmi próbującymi schwytać gęś ma odzyskać blask sprzed 100 lat. Fontanna powstała w 1909 roku. Jej fundatorem był Alfred Kupffender. Miała upamiętniać stulecie apteki „Pod Złotym Orłem”, która mieściła się na rogu Starego Rynku i ul. Malczewskiego. Wodotrysk uruchamiano codziennie, z wyłączeniem zimy, w godzinach od 9 do zmroku. Jego autorem jest Karol Kowalczewski.