Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Nowości

Zabytkowa fontanna przejdzie konserwację

2014-02-26

Wiosną ruszy remont zabytkowej fontanny na Starym Rynku w Bydgoszczy. Wodotrysk z dziećmi próbującymi schwytać gęś ma odzyskać blask sprzed 100 lat. Fontanna powstała w 1909 roku. Jej fundatorem był Alfred Kupffender. Miała upamiętniać stulecie apteki „Pod Złotym Orłem”, która mieściła się na rogu Starego Rynku i ul. Malczewskiego. Wodotrysk uruchamiano codziennie, z wyłączeniem zimy, w godzinach od 9 do zmroku. Jego autorem jest Karol Kowalczewski.

Druga szansa dla kościoła w Odolanowie

2014-02-21

Kompleksowy remont – takie plany mają władze Odolanowa wobec zabytkowego poewangelickiego kościółka. Architektoniczna perełka w centrum miasta ma służyć jako obiekt kulturalny.

26 mln zł m.in. na konserwację kościoła dla Muzeum Zamkowego w Malborku

2014-02-19

Prawie 26 mln zł na prace konserwatorskie przy Kościele Najświętszej Marii Panny, Kaplicy św. Anny i Baszty Kleszej otrzymało Muzeum Zamkowe w Malborku. Pieniądze pochodzące ze środków unijnych, przyznał placówce minister kultury.

Kościół w Tykocinie odzyska dawny blask?

2014-02-14

XVIII wieczny barokowy kościół w Tykocinie wymaga remontu, ta perła architektury barokowej wzniesiona została z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego.

Gliwice: Rewitalizacja Ruin Teatru Victoria w 2015 roku

2014-02-12

Planowana od lat rewitalizacja Ruin Teatru Victoria w Gliwicach, obiektu porównywanego często do słynnego Theatre des Bouffes du Nord w Paryżu, ma szansę rozpocząć się w 2015 roku – poinformował PAP dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego, Paweł Gabara. Od 2005 roku, kiedy miasto stało się właścicielem Ruin Teatru Victoria, dokonano sporych nakładów inwestycyjnych na zabezpieczenie spalonego w czasie II wojny światowej budynku. Pozwoliło to na ograniczone jego użytkowanie. Obiekt był czynny zwykle od kwietnia do października, a w jego ruinach prezentowano m.in. liczne wydarzenia artystyczne i koncerty, organizowane głównie przez Gliwicki Teatr Muzyczny (do którego ruiny Teatru Victoria należą).