Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Skromny zabytek czeka na ratunek

2014-02-04

Zabytkowa szczecińska wiata, która powstała około 1924-25 roku niszczeje z dnia na dzień. Sytuację komplikuje fakt, że wiata nie jest objęta ochroną konserwatorską, nie ma jej także w rejestrze zabytków, ani w gminnej ewidencji zabytków.

Nasze dotacje

2014-02-04

Informujemy o kolejnej pomocy pieniężnej, jaką dzisiaj przelaliśmy na drobny remont zabytkowej, polskokatolickiej świątyni p.w. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce, pow. hrubieszowski, w woj. lubelskim. Nasza pomoc ma w tym wypadku wartość: 955,31 złotych. Miejmy nadzieję, że w bieżącym roku uda nam się zgromadzić więcej środków na ten cel, również dzięki Waszej pomocy. Gorąco pozdrawiamy przyjaciół z Żółkiewki, całego powiatu, także tomaszowskiego i ziemi zamojskiej tak w ostatnich dniach dotkniętych przez śnieżyce i zawieruchy!

Spotkania z Zabytkami - nowy numer

2014-02-03

Pierwszy tegoroczny numer „Spotkań z Zabytkami” (1-2, 2014) otwiera artykuł prof. Małgorzaty Omilanowskiej „Granice rekonstrukcji”. Jakie zabytki należy restaurować, nawiązując do ich najpóźniejszego wyglądu, a jakim przywracać formę historyczną? Czy odbudowa utraconych zabytkowych budowli ma sens? Jak połączyć zabytkową szatę architektoniczną ze współczesną funkcją obiektu? Te pytania są wciąż aktualne, a dodatkowym przyczynkiem do dyskusji może być przypadająca w tym roku okrągła, 50. rocznica uchwalenia tzw. „Karty Weneckiej” regulującej zasady konserwacji dawnej architektury.

170-letnia zabytkowa przędzalnia w Mysłakowicach wyburzona

2014-02-01

Przędzalnia to najcenniejszy budynek Zakładów Lniarskich "Orzeł". Przetrwała dwie wojny światowe, kryzysy ekonomiczne, zmiany polityczne, klęski żywiołowe. Poległa dopiero w starciu z właścicielem (spółką Proda-Metal z Wałbrzycha, zajmującą się handlem surowcami wtórnymi i złomem), który za nic ma prawo i ochronę, jaką przędzalni daje wpis do rejestru zabytków.

Problemy z wysyłką newslettera

2014-01-31

Szanowni Państwo. W dniu dzisiejszym uruchomiliśmy nasz nowy system do wysyłania newslettera z informacjami dotyczącymi naszej działalności dla chętnych użytkowników, którzy zapisali się do biuletynu czy to przez opcję dostępną na naszej stronie internetowej czy też zostali do niego dopisani na życzenie wyrażone w inny sposób. Niestety napotkaliśmy pewne problemy techniczne, które mogły spowodować, iż niektórzy z Państwa otrzymali biuletyn w więcej niż jednej kopii. Innym skutkiem było nieukrycie Państwa adresów mailowych dla innych newsletterowiczów. Za zaistniałą sytuację bardzo przepraszamy i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, by się to nie powtórzyło.