Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

Dworzec w Myszkowie jak \\

2014-02-08

Po długim remoncie otwarto dla podróżnych zaliczany do najstarszych w Polsce dworzec kolejowy w Myszkowie (woj. śląskie).

Pomoc dla zabytków wpisanych do rejestru - Wielkopolska

2014-02-05

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2014 r. przeznacza na dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach 902 000 złotych.

Skromny zabytek czeka na ratunek

2014-02-04

Zabytkowa szczecińska wiata, która powstała około 1924-25 roku niszczeje z dnia na dzień. Sytuację komplikuje fakt, że wiata nie jest objęta ochroną konserwatorską, nie ma jej także w rejestrze zabytków, ani w gminnej ewidencji zabytków.

Nasze dotacje

2014-02-04

Informujemy o kolejnej pomocy pieniężnej, jaką dzisiaj przelaliśmy na drobny remont zabytkowej, polskokatolickiej świątyni p.w. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce, pow. hrubieszowski, w woj. lubelskim. Nasza pomoc ma w tym wypadku wartość: 955,31 złotych. Miejmy nadzieję, że w bieżącym roku uda nam się zgromadzić więcej środków na ten cel, również dzięki Waszej pomocy. Gorąco pozdrawiamy przyjaciół z Żółkiewki, całego powiatu, także tomaszowskiego i ziemi zamojskiej tak w ostatnich dniach dotkniętych przez śnieżyce i zawieruchy!

Spotkania z Zabytkami - nowy numer

2014-02-03

Pierwszy tegoroczny numer „Spotkań z Zabytkami” (1-2, 2014) otwiera artykuł prof. Małgorzaty Omilanowskiej „Granice rekonstrukcji”. Jakie zabytki należy restaurować, nawiązując do ich najpóźniejszego wyglądu, a jakim przywracać formę historyczną? Czy odbudowa utraconych zabytkowych budowli ma sens? Jak połączyć zabytkową szatę architektoniczną ze współczesną funkcją obiektu? Te pytania są wciąż aktualne, a dodatkowym przyczynkiem do dyskusji może być przypadająca w tym roku okrągła, 50. rocznica uchwalenia tzw. „Karty Weneckiej” regulującej zasady konserwacji dawnej architektury.