Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym 1% na zabytki Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Nowości

„Miejsce, do którego należą serca…” – o właścicielach zabytków, głosem właścicieli

2017-05-29

„Kiedy po ślubie zamieszkałam z rodziną męża, niemal codziennie wysłuchiwałam opowieści o utraconym majątku w Woli Zręczyckiej. Słuchałam o życiu przed wojną w pięknym drewnianym dworku, przeglądałam stare fotografie. Szybko dotarło do mnie, że […] Dwór to nie tylko budynek, ale miejsce, do którego należą ich serca.” – tak rozpoczyna swoją opowieść Riannon, czyli Aneta Tyl, niepokorna kobieta, która wraz z Chłopem, czyli mężem Krzysztofem, zbudowała na nowo niezwykłą historię Dworu Feillów w Woli Zręczyckiej (woj. Małopolskie).

Dąbroszyn – wieś pełna zabytków

2017-05-17

Wszystkich miłośników pięknej architektury i romantycznych historii zapraszamy do odwiedzenia Dąbroszyna, niewielkiej miejscowości leżącej w województwie lubuskim, niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego.

Zagroda w Branewce

2017-05-09

Pochylony płot, dach uginający się pod ciężarem lat, bielone ściany domu – to tylko niektóre z cech rozpoznawczych zagrody wiejskiej w Branewce, którą zalicza się, niestety, do nielicznych zachowanych tego typu obiektów w Polsce.

Szeryf bez broni – czyli kilka słów o stanie służb konserwatorskich

2017-05-05

W artykule Bogdana Żmijewskiego „Jak zostać niewolnikiem konserwatora” możemy przeczytać: „Z ustawy o „ochronie zabytków i opiece nad zabytkami” wynika bardzo ciekawy podział zadań. Ustawowo ochroną zabytków zajmuje się administracja. Ona żąda, nakazuje, pilnuje, wydaje zgody lub nie, kontroluje, każe i wymaga, ale nic właścicielom zabytków nie daje w zamian.”

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2017

2017-04-18

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków i Tydzień dla Dziedzictwa Polskiego, 18-24. kwietnia 2017. Społeczny mecenat nad zabytkami porzuconymi czyli o tym, czy warto nas wspierać i dlaczego.