Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Nowości

Nie od razu Polskę zbudowano

2013-02-25

Z okazji 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa - Oddział Terenowy w Poznaniu oraz Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Luboniu, ogłaszają wojewódzki konkurs "1863 - Pamiętamy". Jest on organizowany w ramach XXI edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Konkurs jest adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych województwa wielkopolskiego.

Mia100 kamienic, czyli jak wyremontować kamienice w Łodzi?

2013-02-18

W ramach projektu remontowego "Mia100 kamienic" prowadzone są prace w komunalnych kamienicach w Łodzi. Projekt ma na celu poprawę wyglądu miasta. Według założeń co roku kilkadziesiąt kamienic będzie poddawana remontom. Odnawiane są fasady, klatki schodowe, doprowadzane są instalacje, remontowane zostają podwórka. Program rozpoczął się w 2011 roku. Remont trwa przeciętnie 12 miesięcy i kosztuje średnio trzy miliony złotych. Efekty są już widoczne - odremontowano 47 kamienic.

Zawikłane losy Zamku w Ratnie Dolnym.

2013-02-11

Przepiękny Zamek z XVI wieku w stylu renesansowym, niezwykle malowniczo położony niszczeje, gdyż znajduje się w rękach prywatnych. Zazwyczaj gospodarz taki gwarantuje rozkwit swojej własności. Niestety nie w wypadku Ratna Dolnego. Zakupiony w 2006 roku przez pana Edwarda Ptaka stoi zapomniany, przez ząb czasu i pożar doprowadzany do ruiny. Dziś dzięki inicjatywie mieszkańców i lokalnych mediów przypominamy o jego istnieniu. Sami zamierzamy zrobić co tylko możliwe aby nie dopuścić do jego unicestwienia!

Kalisz ratuje most

2013-02-07

Most kamienny jest najstarszym w Kaliszu (a jest ich ponad 30). Wzniesiony na Prośnie w latach 1825-1826, według projektu Franciszka Reinsteina. Całość zbudowana na żelaznej balustradzie.

Spotkania z zabytkami

2013-02-04

W numerze 1-2, 2013 roku ,,Spotkań z Zabytkami '' znajdują się m.in. takie tematy jak ramy do obrazów (poświęcono im główny blok tematyczny), malarstwo Bronisława Kopczyńskiego czy Antoniego Praclewskiego, grafiki Juliana Ceglińskiego oraz wiele innych ciekawych tematów!