Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Nowości

Jak zostać niewolnikiem konserwatora

2015-09-04

W dziale „Nieruchomości zabytkowe” publikujemy ciekawy głos o zależnościach na linii właściciel zabytku – konserwator, urząd. Autor, Bogdan Żmijewski pisze m.in.: „Ustawowo ochroną zabytków zajmuje się administracja. Ona żąda, nakazuje, pilnuje, wydaje zgody lub nie, kontroluje, każe i wymaga, ale nic właścicielom zabytków nie daje w zamian. Natomiast ustawowe sprawowanie opieki nad zabytkami jest nakazane ich właścicielom. Oni mają zabezpieczać i utrzymać zabytek w dobrym stanie, w tym prowadzić prace konserwatorskie i restauratorskie oraz korzystać z zabytku w sposób stosowny do jego wartości historycznej, a nawet mają zapewnić naukowe badania zabytku i ich dokumentowanie oraz popularyzować i upowszechniać wiedzę o zabytku.” I dalej: „Ta ustawa stworzyła z właścicieli zabytków niewolników i wyrobników, a z urzędników ich nadzorców i sędziów, panów i władców.”

Niski stan Odry w Słubicach odsłonił pozostałości radzieckiego mostu z lat 1946-1952

2015-08-30

Długie upały oraz znikomy poziom opadów w ostatnich tygodniach przyniosły nowe odkrycia w korycie Odry, tym razem w Słubicach. Kilkadziesiąt metrów na północ od obecnego mostu, na wysokości przychodni w Słubicach oraz hali koncertowej we Frankfurcie nad Odrą ukazały się drewniane pale stanowiące relikty dawnego mostu na Odrze.

Wnioskujemy o wywłaszczenie właściciela zamku w Ratnie Dolnym

2015-08-25

Rozpoczęliśmy bezprecedensową dla organizacji pozarządowych procedurę wywłaszczenia właściciela pięknego zabytku na Ziemi Kłodzkiej. Nasz wniosek został skierowany do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, wywłaszczenie miałoby nastąpić na rzecz Skarbu Państwa lub gminy Radków. Jest to efekt ponad trzyletniego postępowania, które wykazało, że właściciel faktycznie porzucił swoją nieruchomość zabytkową. Uważamy, że całkowita bezczynność i brak jakichkolwiek prób zabezpieczenia budowli wymaga adekwatnych kroków.

III Targi Dziedzictwo 2015 - zarejestruj się już dziś!

2015-08-21

Uruchomiona została rejestracja online, która upoważnia do bezpłatnego wstępu na III Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Ochrony, Wyposażenia Archiwów, Muzeów i Bibliotek DZIEDZICTWO. Targi odbędą się w dniach 7-9 października 2015 roku w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie.

I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków

2015-06-08

Już w najbliższy czwartek, 11 czerwca w Warszawie (aula BUW) odbędzie się I Społeczny Kongres Ochrony Zabytków. Uczestnicy omówią m.in.