Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Dworek w Krzeczowie Drucianka, fabryka drutu, sztyftu i gwoździ/Warszawa Kościół Świętego Floriana w Pleszewie Baszta Swawola w Wieluniu Dom Dziecka w Lubieniu Kujawskim Dwór w Przybyszowie Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dworzec kolejowy w Lubsku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Stara Plebania w Reszlu Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zespół kamienic na Chlebnickiej w Gdańsku Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW 1% na zabytki

Czym jest czerwona lista?

"PRO MEMORIA"

Czerwona lista to miejsce, gdzie chcemy uczcić pamięć zabytków – Pro Memoria. Spis ten tworzymy już od 2001 roku.

Prosimy o zgłaszanie wszelkich zabytków architektury, które stoją na progu ruiny lub odeszły już bezpowrotnie. Chcielibyśmy tu pokazać również te obiekty, które jeśli szybko nie zostaną zabezpieczone, to również znikną z naszego krajobrazu.

Zgłoszenia prosimy dodawać za pomocą formularza dostępnego w zakładce "Zgłoś obiekt". W miarę możności prosimy o załączanie materiału fotograficznego.

ZGŁOŚ OBIEKT 

KOŚCIOŁY 

DWORKI

PAŁACE 

INNE