1% na zabytki Tydzień Dla Dziedzictwa 2019 Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Budynek dawnej Fabryki Lalek i Zabawek Drewnianych Braci Pinczewskich

Opatówek

Rys historyczny:

Obecne budynki powstały w latach 1910-20, a same przedsiębiorstwo powstało już w 1886r. Budynki zbudowane zostały przez rodzinę Pinczewskich - właścicieli fabryki Lalek i Zabawek Drewnianych. Fabryka była podzielona na dwa zakłady. Jedna część produkowała zabawki z drewna, papieru i metalu a druga część fabryki  lalki. Po II wojnie światowej mieściła się tutaj Fabryka Mebli i mieszkania. Obecnie część mieszkalna jest użytkowana, część fabryczna od 1999 r. nie zagospodarowana.

Stan techniczny:

Budynek popada w ruinę. Jest zaniedbany i opuszczony. Budynek (od strony ulicy Łódzkiej) można podzielić na dwie części: mieszkalną- niższą, która jest 8 osiowa i posiada 3 kondygnacje, zakończona ozdobnym gzymsem, wykonana z cegły palonej, stropami  drewnianymi i dachem krytym papą. Druga część to część fabryczna- wyższa, 5 osiowa również o 3 kondygnacjach, ale z wysokimi oknami, ta cześć wykonana  z cegły z wyraźnymi odzieleniami każdej osi. W dachu dwa wole oka. 

Na budynki fabryczne składało się kilka różnych elementów. Trudno ustalić (bez gruntownych badań dokumentacji), które z nich są oryginalne (mowa o budynkach od strony dziedzińca fabryki).

Opis stanu prawnego:

Trudno ustalić właściciela budynku. Sami mieszkańcy użytkujący część mieszkalną nie wiedzą kto jest jego właścicielem.

Zdjęcia ze strony: http://www.biblioteka.opatowek.pl/zabytki/ul-lodzka.html

Zgłaszający:

Klaudia Kłysz (klaudia@zabytki.org), informacje ze strony http://www.biblioteka.opatowek.pl/historia/gospodarka/od-lalek-do-mebli.html oraz od pana Jarosława Dolata.

Dodano 24 października 2013 roku. 


lalki1