Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Browar gen. Józefa Zajączka

Kalisz

Nazwa: Browar gen. Józefa Zajączka

Położenie: Kalisz, gm. Kalisz, powiat kaliski, woj. wielkopolskie, ul. Lubelska 8

Rys historyczny: Po śmierci gen. Józefa Zajączka w roku 1826 dobra opatóweckie, a wraz z nimi Winiary, otrzymał na mocy testamentu Józef Radoszewski. Browar w winiarskim folwarku wzniesiony został ok. roku 1835. W roku 1878 doszło do licencji, na której Winiary wraz z Opatówkiem, Brzezinami i Zajączkami kupił Karol Schloesser, właściciel przędzalni w Ozorkowie. Niezwłocznie rozbudował on browar i wydzielił jego część na gorzelnię. Swoje funkcje produkcyjne obiekty te przestały pełnić prawdopodobnie w dwudziestoleciu międzywojennym, przy czym część budynku zaadoptowana została na pokoje hotelowe. Część mieszkalna pozostawała w użyciu do połowy lat 90, a dawne pomieszczenia produkcyjne wykorzystano w tym czasie jako magazyn. Po roku 2000 miasto sprzedało budynek prywatnemu nabywcy.

Stan na dziś: Browar w klasycystycznym stylu, na planie prostokąta z dachem czterospadowym. Budynek z cegły, składa się z dwóch kondygnacji, dwunasto osiowy, podpiwniczowy, z poddaszem. Na każdej osi znajduje się pkno prostokątne na pierwszej kondygnacji, zakończone łukiem na drugiej kondygnacji. Okna oddnielone są pilastrem imitującymi kolumnę klasycystyczną, która biegnie przez cały pion. Od czasu sprzedania, właściciel nie podjął żadnych działań, przez co cały czas postępuje dewastacja budynku. Nieruchomość jest ogrodzona, a na budynku widnieje tablica informująca o zakazie wstępu. Budynek jest wyłączony z użytkowania.

Dopisano: 10.01.2013

Zgłosił: Klaudia Kłysz (klaudia@zabytki.org) i Sebastian Wielgosz (sebastian@zabytki.org)


browar_zajaczka