Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

Nasze działania

Adres obiektu:

Orzeszkowo gm. Kwilcz, pow. Międzychodzki, woj. Wielkopolskie

Koordynator projektu:

Joanna Wałkowska, tel. 504 800 758, biuro@zabytki.org


2016

W tym roku rozpoczynamy od nowa działania na rzecz cmentarza kalwińskiego w Orzeszkowie, mamy nadzieję, iż tym razem w efekcie owocnej współpracy między naszą Fundacją, przedstawicielem właściciela cmentarza oraz przedstawicieli władz gminnych uda nam się skutecznie zrealizować cel, jakim jest rewitalizacja cmentarza-lapidarium.

30.08.2016:

Oficjalnie zapraszamy na warsztaty "Dziedzictwo protestanckie w Orzeszkowie: odkrywanie zapomnianej karty historii", które będą się odbywać 10, 17 i 24 września w Centrum Kultury i Edukacji w Kwilczu. Szczegóły znajdą Państwo tutaj:  warsztaty_1_1warsztaty_2

Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenia do 4 września za pomocą formularza 

20.07.2016:

W Urzędzie Gminy Kwilcz odbyło się spotkanie z przedstawicielami Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie, będącej właścicielem cmentarza w Orzeszkowie. Na spotkaniu pojawili się Prezes Kolegium Kościelnego Parafii, pan Mirosław Prajzendanc oraz Proboszcz Parafii, ks. Tomasz Pieczko. Obecni byli także sekretarz gminy Kwilcz, Daniel Kozubowski, radny gminy Dariusz Prętki oraz przedstawicielka naszej Fundacji, Joanna Wałkowska. Nasz projekt spotkał się z przychylnym przyjęciem. Na spotkaniu postanowiono, że wszelkie dalsze działania konsultowane będą bezpośrednio z obecnymi na spotkaniu przedstawicielami Parafii w Zelowie. Żywimy nadzieję, że znacznie usprawni to nasze wspólne działania, mające na celu przywrócenie pamięci o dziedzictwie protestanckim w gminie Kwilcz i rewitalizację cmentarza w Orzeszkowie. Miała miejsce także wizyta na cmentarzu, który obecnie wymaga prac porządkowych. Ustalono wstępnie ich zakres i w najbliższym czasie planujemy zwrócić się z wnioskiem do wojewódzkiego konserwatora zabytków o pozwolenie na te prace.

19 czerwca 2016:

Projekt "Dziedzictwo protestanckie w Orzeszkowie: odkrywanie zapomnianej karty historii", zgłoszony przez radnego gminy, Dariusza Prętkiego, przygotowany we współpracy z reprezentującą naszą Fundację Joanną Wałkowską, uzyskał dofinansowanie w konkursie inicjatyw lokalnych w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji. Dlatego już od września 2016 zaczynamy działania promocyjne i edukacyjne: na początku odbędą się warsztaty dla nauczycieli, ale też wszystkich zainteresowanych osób, dotyczące dziedzictwa protestanckiego w gminie Kwilcz, ze szczególnym uwzględnieniem cmentarza-lapidarium w Orzeszkowie. Kolejnym etapem będą prace porządkowe na cmentarzu w Orzeszkowie, w które chcielibyśmy zaangażować mieszkańców, a przede wszystkim młodzież. Zwieńczeniem będzie wystawa w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji. O wszystkim będziemy informować na bieżąco! Dziękujemy za wsparcie i mamy nadzieję, że tymi działaniami uda nam się zainteresować więcej osób problematyką dziedzictwa protestanckiego w gminie Kwilcz.

7 maja 2016

odbyło się w Kwileckim Centrum Kultury i Edukacji spotkanie, podczas którego Joanna Wałkowska, reprezentująca naszą Fundację, przedstawiła prezentację dotyczącą cmentarzy protestanckich okolic Kwilcza, w tym przede wszystkim cmentarza w Orzeszkowie. Na spotkaniu  obecni byli także przedstawiciele władz gminnych oraz reprezentant właściciela cmentarza w Orzeszkowie, w efekcie ożywionej dyskusji ustalono dalsze działania, które zamierzamy podjąć w tym roku. Ponieważ cmentarz-lapidarium w Orzeszkowie, mimo swojej wyjątkowej wartości historycznej, nie jest bliżej znane nawet mieszkańcom najbliższej okolicy, chcemy wypromować to miejsce. Mamy nadzieję, że dzięki działaniom edukacyjnym i promocyjnym uda się uzyskać środki finansowe, które pozwolą na remont nagrobków. 


24 października 2012

Uczniowie klas drugich gimnazjum z Zespołu Szkół w Kwilczu częściowo uporządkowali cmentarz kalwiński. Wygrabili liście i wyzbierali śmieci. Opiekę nad grupą sprawowali – Pani Lucyna Kędziora i Pan Marcin Lehmann. Wstępne prace porządkowe (koszenie trawy, porządkowanie gałęzi) wykonał także CIS (Centrum Integracji Społecznej). Bardzo dziękujemy za pomoc.

01 sierpnia 2012

W dniu dziesiejszym nasi przedstawiciele: Marta Żydek - dyrektor programowy i Dariusz Czuduk - wolontariusz - asystent administracyjny wybrali się z wizytą do władz gminy Kwilcz. Spotkaliśmy sie z panią Anną Nowicką - zastępcą wójta. Tematem spotkania była współpraca gminy i fundacji przy projekcie renowacji zabytkowego cmentarza w Orzeszkowie. Ustaliliśmy termin prac porządkowych oraz pomoc w zbieraniu funduszy, w ramach akcji ,,1%''. Spotkanie było bardzo udane i mamy nadzieję na owocną współpracę. Dodatkowo zwiedziliśmy malowniczą miejscowość Kwilcz.

23 lipca 2012

Uzyskaliśmy wgląd do kart ewidencyjnych cmentarza kalwińskiego w Orzeszkowie, którym opiekuje się nasza Fundacja. Uzyskane informację wzbogaciły nasza dokumentację. Jest to kolejny krok po wizji terenowej do przeprowadzenia porządków i renowacji nagrobków. Czeka nas tylko spotkanie z władzami gminy kwilicz, aby podjąć dalsze kroki.

24 marca 2012

Została przeprowadzona wizja lokalna cmentarza w Orzeszkowie, w celu wybrania obiektu do renowacji.W wyjeździe tym towarzyszył Pan Marek Daszyński, właściciel firmy zajmującej się renowacją zabytkowych nagrobków.Wybrany został Grobowiec Bronikowskich z 1863 roku, górujący nad pozostałymi, znajdującymi się na cmentarzu. Jest to spory grobowiec, znajdujący się na wprost bramy wejściowej. Posiada elementy neogotyckie. W porównaniu do innych znajdujących się na cmentarzu, jego stan nie jest najgorszy.

Oto wstępne ustalenia prac :

1. Oczyszczenie całości (metoda piaskowanie)

2. Renowacja elementów metalowych: drzwi i hełmów na wieżyczkach (prawdopodobnie były tez na skrajach murku, ale zostały rozkradzione, można pokusić się o ich rekonstrukcje)

3. Zrzucenie luźnych elementów

4. Odsolenie cegieł, jeśli zajdzie taka potrzeba (to okaże się po zdjęciu tynku)

5. Otynkowanie

6. Wyprowadzenie, wyprostowanie, dosztukowanie narożników

7. Fugowanie

8. Zakonserwowanie całości

9. Uporządkowanie teren w promieniu 2 metrów od nagrobka

10. Jeśli chodzi o tył nagrobka, należy usunąć roślinność, usunąć nadmiar ziemi, otynkować mur z tyłu.

Wstępna wycena renowacji całości wynosić będzie ok. 25 tysięcy. Liczymy więc na wszelką pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

18 lipca 2011

Odbyła się wizja cmentarza udokumentowana zdjęciowo. 

25-27 kwietnia 2009

Szkolenie "Planowanie i realizacja projektów na rzecz społeczności lokalnych" w Łowiczu, organizowane przez Fundację Wspomagania Wsi.

14 kwietnia 2009

Wysłanie prośby do konserwatora o udostępnienie karty cmentarza-lapidarium oraz opinię na temat planowanych prac

05-07 kwietnia 2009

Wizyta Szymona Modrzejewskiego ze Stowarzyszenia Magurycz: ocena skali prac oraz ustalenie planu działań.

Marzec 2009

Uprzątnięcie terenu cmentarza z gałęzi i śmieci przez Stowarzyszenei eNus.

03 stycznia 2009

Nawiązanie kontaktu z organizatorami Dekady Lutra i dodanie cmentarza-lapidarium do bazy projektów na stronie www.luter2017.pl

Maj 2008

Przygotowania i zbieranie niezbędnych informacji o cmentarzu kalwińskim.

Rozmowy wstępne z opiekunami cmentarza (Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie)

Obóz wolontariacki w Tyrawie Wołoskiej

Przedstawienie planu rewitalizacji

Skoszenie trawy i wycięcie samosiejek

Uprzątnięcie terenu cmentarza z gałęzi i śmieci przez Stowarzyszenie eNus.

Konkurs plastyczno-fotograficzny dotyczący lapidarium w Orzeszkowie zorganizowany przez Stowarzyszenie eNUS i FRZiPP.