Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019

UCZNIOWIE ADOPTUJĄ ZABYTKI

Zapomniany zabytek – kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Komornikach.

Zapomniane zabytki w małych miejscowościach to główny cel programu „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”. Jest to program organizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z Narodowym Centrum Kultury oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu uczniowie odnajdują zapomniane zabytki, a następnie otaczają je opieką oraz propagują o nich wiedzę wśród lokalnej społeczności. Uczennice Gimnazjum im. Edwarda hr. Raczyńskiego w Komornikach: Sandra Kaczmarek, Aleksandra Kaszuba, Zuzanna Waselczyk, Izabella Wąchała, Julia Wojciechowska pod kierownictwem Pani Aleksandry Paszek, wzięły udział w projekcie. Poprosiły naszą Fundację o objęcie patronatu nad całą akcją, na co chętnie się zgodziliśmy.

Projekt składał się z kilku etapów: pierwsze zadanie uczennic polegało na odnalezieniu zapomnianego zabytku - wybrały kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Kolejne zadanie polegało na odnalezieniu dokumentów, zebraniu materiałów oraz poszukaniu świadków historii, którzy mogliby przekazać nam jak najwięcej informacji o budynku. W jednym z etapów pomagała nasza Dyrektor Programowa - Marta Żydek, która spotkała się z uczennicami, opowiedziała o kartach ewidencyjnych zabytków i wytłumaczyła zasady ich sporządzania. Ostatnim etapem był uroczysty Akt Adopcji, który odbył się w kościele w Komornikach 19 czerwca. Udział w nim wzięły oczywiście uczennice adoptujące zabytek, uczniowie ze szkoły w Komornikach, Dyrekcja, przedstawiciele lokalnych władz, ksiądz wikariusz parafii oraz nasz Dyrektor Programowy.

Bardzo dziękujemy za propozycję objęcia patronatu, gratulujemy udanego programu i mamy nadzieję, że to nie jedyny tego typu pomysł. Zachęcamy wszystkich do podobnych akcji.