Orzeł Carski z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Dworek w Krzeczowie Drucianka, fabryka drutu, sztyftu i gwoździ/Warszawa Kościół Świętego Floriana w Pleszewie Baszta Swawola w Wieluniu Dom Dziecka w Lubieniu Kujawskim Dwór w Przybyszowie Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dworzec kolejowy w Lubsku Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Stara Plebania w Reszlu Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zespół kamienic na Chlebnickiej w Gdańsku Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu 1995-2015 - 20 LAT W OBRONIE ZABYTKÓW 1% na zabytki

Zamek w Ratnie Dolnym

Przepiękny, niezwykle urokliwie położony zamek nie daleko Radkowa na Ziemi Kłodzkiej. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1377 roku. Ostatnia przebudowa miała miejsce w XIX wieku. Zmieniono m.in. układ budynków. Zamek dobrze zniósł wojenne zawieruchy XX wieku. Po wojnie został przejęty przez PGR. Następnie powstał w nim ośrodek wypoczynkowy ZNP. W 1972 r. wykonano generalny remont zamku, lecz na próżno. Zabrakło dobrego pomysłu co zrobić z tak dużym obiektem. Plany oczywiście były. Próbowano utworzyć w nim hotel, lecz bliskie sąsiedztwo „smrodliwej” hodowli bydła skutecznie to uniemożliwiło.

Fundusze pozyskane ze zbiórki funduszy na rzecz tego zamku zamierzamy przeznaczyć na przygotowanie prac zmierzających do zabezpieczenia tego zabytku przed ruiną.


ratno_dolne