Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach Wiatrak typu Koźlak w Pępowie Dawny zakład psychiatryczny w Owińskach Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pałac w Dargosławiu

Dwór w Przybyszowie

przybyszow8Dwór w Przybyszowie ( gmina Sława, województwo lubuskie ) jest to obiekt późnorenesansowy, którego budowę datuje się na 1600 rok (wpis do rejestru zabytków nr 242 ). Mimo prostej bryły, jest to obiekt interesujący i jeden z niewielu tego typu zarówno w województwie lubuskim jak i na terenie całej Polski.

przybyszow3

Ponieważ poprzednim właścicielem od 1945 roku było Państwowe Gospodarstwo Rolne, wnętrza są obecnie pozbawione oryginalnego wyposażenia z piecami i kominkami włącznie.

Niestety, brak środków na przeprowadzenie kapitalnego remontu z zabezpieczeniem konstrukcji budynku spowodował, że od początku zły stan techniczny obiektu stale się pogarszał i mimo doraźnych zabezpieczeń dnia 7 sierpnia 2012 roku nastąpiła katastrofa budowlana. Runęła ściana na parterze, pomieszczenia pierwszego piętra i część dachu.

W chwili obecnej jest to miejsce zamieszkania obecnych właścicieli oraz ich pracowni rzeźbiarskiej.

Adres obiektu:

Przybyszów 26

67 - 410 Sława

Właściciel:

Mirosław Patecki