Pałac Podwilcze k/ Białogardu Pałac w Otoku woj. Zachodniopomorskie Pałac Myśliwski w Mojej Woli Pojazdy zabytkowe Zabytki techniki Zamek w Ratnie Dolnym Tydzień Dla Dziedzictwa 2019
Udostępnij artykuł na facebook'u

Remont południowej elewacji hali Zajezdni Tramwajowej w Gdańsku zakończony.

2013-12-10

Hala Zajezdni Tramwajowej dla Nowego Portu powstała w 1899 roku. Obiekt szczęśliwie przetrwał wojnę, przebudowano go dopiero w latach 60. XX w., do dziś pozostaje w eksploatacji.

Hala zajezdni jest jednokondygnacyjna. Składa się z części głównej i bocznej, nieco niższej dobudówki. W dolnej partii hali głównej i dobudówki znajduje się 7 przejazdów bramnych (wjazdy dla wagonów tramwajowych), wąskich, zamkniętych odcinkowo. Szczyt dachu hali zwieńczony jest trójkątnym naczółkiem, którego krawędzie dekorowane są pseudokrenelażem. Lico elewacji zdobi gładki tynk i akcenty w postaci detali architektonicznych wykonane z cegły klinkierowej (pseudo boniowanie i łuki otworów bramnych, gzyms, dekoracja naczółka). Zleceniodawcą prac konserwatorskich elewacji południowej był Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku Sp. z o.o. Prace rozpoczęto w lipcu 2013 r. pod kierunkiem konserwatora dzieł sztuki mgr Izabeli Huk-Malinowskiej i pod nadzorem konserwatorskim mgr sztuki Anny Kriegseisen.

(informacje i zdjęcie ze strony: http://www.renowacjeizabytki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=277:zakoczono-remont-poudniowej-elewacji-hali-zajezdni-tramwajowej-w-gdasku-nowym-porcie-przy-ul-wadysawa-iv&catid=1:aktualnoci )